ازدواجهای دانشجویی همواره مخالفان و موافقانی داشته است اما کمتر به طور جدی به آن پرداخته شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه سمنان،آنچه در ادامه می آید ماحصل گفتگوی خبرنگار ایسنا با برخی از مسئولان،کارشناسان و دانشجویان در زمینه ازدواج های دانشجویی است ؛

                                        

                                                  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گرمسار:

هزار و صد و شصت و هفت ازدواج دانشجویی در سیزده دوره ازدواج دانشجویی در دانشگاه گرمسار

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار گفت:در طول سیزده دوره جشن ازدواج دانشجویی در این واحد، تعداد هزار و صد و شصت و هفت ازدواج دانشجویی داشته اند.

مصیب عباسی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه سمنان، اظهار داشت :استقبال دانشجویان از این مراسم تا کنون بسیار چشمگیر وقابل توجه بوده است بطوریکه بعضی از زوج ها با مراجعه به دفتر فرهنگ اسلامی در خصوص این مراسم در کارهای فرهنگی مشارکت فعال می نمایند.

عباسی گفت: اهداء سکه ،ظروف چینی ،بن کارت خرید ،چادر مشکی و...از هدایای نهاد و دانشگاه به زوجهای جوان دانشجو در این دوره ها بوده است.

وی افزایش توقعات و تغییر


دانشجویی همواره مخالفان و موافقانی داشته است اما کمتر به طور جدی به آن پرداخته شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه سمنان،آنچه در ادامه می آید ماحصل گفتگوی خبرنگار ایسنا با برخی از مسئولان،کارشناسان و دانشجویان در زمینه ازدواج های دانشجویی است ؛

                                        

                                                  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گرمسار:

هزار و صد و شصت و هفت ازدواج دانشجویی در سیزده دوره ازدواج دانشجویی در دانشگاه گرمسار

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار گفت:در طول سیزده دوره جشن ازدواج دانشجویی در این واحد، تعداد هزار و صد و شصت و هفت ازدواج دانشجویی داشته اند.

مصیب عباسی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه سمنان، اظهار داشت :استقبال دانشجویان از این مراسم تا کنون بسیار چشمگیر وقابل توجه بوده است بطوریکه بعضی از زوج ها با مراجعه به دفتر فرهنگ اسلامی در خصوص این مراسم در کارهای فرهنگی مشارکت فعال می نمایند.

عباسی گفت: اهداء سکه ،ظروف چینی ،بن کارت خرید ،چادر مشکی و...از هدایای نهاد و دانشگاه به زوجهای جوان دانشجو در این دوره ها بوده است.

وی افزایش توقعات و تغییر نگرش به زندگی ،شرایط تحصیلی زنان،تاُثیر پذیری از فرهنگ غیر ایرانی،خود گرایی و استقلال اقتصادی و نگرانی از عدم دستیابی به اشتغال پایدار و در آمد مکفی را از عوامل بالا رفتن سن ازدواج در ایران دانست.

عباسی در پاسخ به این پرسش که مشکلات و تبعات بالا رفتن سن ازدواج چیست اظهار داشت:بی هویتی و سرخوردگی ،ترویج نا هنجاریهای اجتماعی ،پایین آمدن انگیزه تشکیل خانواده ،افسردگی روحی و روانی ،و...از مهمترین تبعات سن بالای ازدواج است.

رئیس دانشگاه آزاد واحد دامغان :

نمی توان امیدوار  بود  که تسهیلات دانشگاهی بتواند رغبت دانشجویان را در امر ازدواج بر انگیزاند

تصحیح ساختار فرهنگی جامعه کلید حل مشکل در امر ازدواج است

رئیس دانشگاه آزاد واحد دامغان با اشاره به امر مقدس ازدواج خاطر نشان ساخت: چنانچه فرآیند غریزی ، از راه سالم با پاسخ مناسب روبرو نشود بخش عمده ای از کج رفتاریها را شاهد خواهیم بود که اصالت خانواده ایرانی را را دچار مشکل خواهد ساخت پس ضرورتاً می بایست در مسیر حل این مشکل گام گذاشت .

حسین عباسپور تعداد ازدواج های دانشجویی در واحد دامغان را از سال 85 تا 89 دویست و چهار زوج برشمرد و افزود :تا کنون حدود 20 زوج برای ازدواج دانشجویی در سال 90 ثبت نام نموده اند.

وی اظهار داشت : اهداء سکه ،سفر مشهد مقدس ،برگزاری جشن ازدواج دانشجویان و...از تسهیلات اعطایی به زوجهای دانشجو  در این واحد دانشگاهی است.

عباسپور با اشاره به افزایش روزافزون قیمت ها ،نرخ تورم و از همه مهمتر شرایط سخت تاُمین جهیزیه و مراسمات بسیار دست و پا گیر فعلی خاطر نشان ساخت: نمی توان امیدوار  بود  که تسهیلات دانشگاهی بتواند رغبت دانشجویان را در امر ازدواج بر انگیزاند.

میل به ازدواج تابعی از زمان را بر می تابد که اگر بگذرد فرد دیگر رغبتی به ازدواج پیدا نمی کند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان در گفتگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه باید فرهنگ ازدواج های ساده فراگیر شود تصریح کرد: بانکها با نگاه به شرایط اقتصادی وام های دراز مدت کم بهره در نظر بگیرند و برای فرصتی 2 ساله دریافت اقساط را مسکوت بگذارند تا عروس و داماد توان باز پرداخت آن را داشته باشند.

عباسپور با اشاره به اینکه در فیزیولوژی ساختاری انسان ،میل به ازدواج تابعی از زمان بر می تابد که اگر بگذرد رغبتی به ازدواج پیدا نمی کند اظهار داشت: ضرورت دارد والدین در اولین فرصت در امر ازدواج جوانان بکوشند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان با اذعان به اینکه تصحیح ساختار فرهنگی جامعه کلید حل مشکل در امر ازدواج است تصریح کرد: دغدغه جوانان به تامین ما یحتاج زندگی و افسانه بافی در اینکه زندگی پول و امکانات و سرمایه می خواهد، جوانان را از هدف زندگی دور ساخته و باعث شده است که سن ازدواج بالا رود.

وی افزود: بی گمان دغدغه های اقتصادی عامل بالا رفتن سن ازدواج است و اگر مرتفع نشود و به تبع آن زمینه های ازدواج فراهم نگردد جامعه بنا به شرایط خاص منو زیستی دچار تنش های رفتاری خواهد شد.

یک دانشجو:

بیشترین شناخت در زمان دانشجویی صورت می گیرد

جامعه آنقدر دچار مشکل است که من جوان 28 ساله نمی توانم ازدواج کنم

سعید رفعتی دانشجوی رشته IT گفت: ازدواج امری مقدس است که در دین اسلام به کرات بر آن تاُکید شده است اما برای من جوان 28 ساله که در طبقه متوسط جامعه هم زندگی می کنم اصلاً شرایط ازدواج مهیا نیست.

وی ادامه داد: اگر پسری حداقل چیز هایی را از لحاظ مادی و معنوی و درحد عرف داشته باشد همراه با یک حقوق ماهیانه ثابت ، واگر حس کرد دختر مردم را بدبخت نمی کند باید ازدواج کند.

رفعتی با اشاره به اینکه با خواستگاری سنتی به شدت مخالفم تصریح کرد: بهترین و مؤثرترین ازدواج ها در دانشگاه صورت می‌گیرد زیرا بیشترین شناخت در این بازه زمانی می باشد.

وی اظهار داشت : احترام متقابل زوجین ، گذشت و صداقت از مهمترین معیار ها برای انتخاب همسر است در عین حال که پدر مادر هم نباید سنگ الکی جلوی پای بچه هایشان بیندازند و در بیشتر موارد حامی فرزندانشان برای زندگی موفق باشند.

وی با بیان اینکه گذشت در زندگی بسیار مهم است تاُکید کرد :وقتی دو نفر از دو فرهنگ مختلف زیر یک سقف می روند نباید انتظار داشته باشند که صددرصد با هم توافق داشته باشند،

وی افزود: باید با گذشت و تفاهم سعی کنند برای یکدیگر زندگی شیرینی بسازند ضمن اینکه در زندگی گذشته یعنی قبل از ازدواج یکدیگر نیز تجسس نکنند.

 

      یک دانشجو:

یکی از مهمترین مشکلات ازدواج های دانشجویی تفاوت های فرهنگی است

تصمیم به ازدواج دانشجویی در فضایی کاملا احساسی گرفته می شود

رضا رستمی دانشجوی رشته ادبیات نیز که خود تجربه ازدواج دانشجویی را دارد گفت: هر پدیده ای در این عالم ممکن است محسنات و ایراداتی را بطور توامان داشته باشد.

وی افزود: یکی از مهمترین مشکلات موجود در ازدواج های دانشجویی تفاوت های فرهنگی است که گاه می بینیم دختر و پسر از دو فرهنگ کاملا متفاوت هستند و همین با گذشت زمان برای آنها دردسر ساز می شود و من به شخصه مصداق آن را سراغ دارم اگر چه نمونه هایی مثل ازدواج خود من هم هست که تا حدودی موفق بوده است چرا که در ازدواج به تفاوت های فرهنگی و طبقاتی توجه داشتم.

وی همچنین گفت: دولت باید به جوانان و بخصوص به زوج های دانشجویی تسهیلات بیشتری ارایه دهد.

رستمی با بیان اینکه یکی از ایرادات ازدواج دانشجویی این است که تصمیم در فضایی کاملا احساسی گرفته می شود گفت:در ازدواج های دانشجویی عقلانیت کمتری است و بواسطه غلظت احساسات گاه عواقب روشنی در پی نداشته است.

این دانشجوی سمنانی با اشاره به بی تاثیری مهریه در دوام زناشویی اذعان داشت: مهریه به هیچ وجه پشتوانه مطمئنی برای قوام زندگی نیست چراکه آنچه باعث حلاوت و دوام زندگی می شود از جنس مادیات نیست بلکه ویژگی های انسانی،اخلاق،نجابت و درک متقابل زوجین از همدیگر است.

زندگی با ازدواج هدفمند می شود اما مسئولیت زندگی مشترک بسیار سخت است

طرح ازدواج دانشجویی برای کسانی که بضاعت مالی خوبی ندارند طرح بسیار مناسبی است

زهرا مؤمنی دانشجوی رشته حسابداری  به خبرنگار ایسنا گفت : زندگی افراد با ازدواج هدفمند می شود اما مسئولیت زندگی مشترک سخت است.

وی با بیان اینکه طرح ازدواج دانشجویی برای کسانی که بضاعت مالی خوبی ندارند طرح بسیار مناسبی است تصریح کرد: خودم به شخصه ازدواج دانشجویی را نمی پسندم چون احساس می کنم دختر وپسر در یک جو احساسی کاذب قرار گرفته و باعث می شود کورکورانه تصمیم بگیرند.

مؤمنی اظهار داشت : به علت وجود فساد در لایه هایی از جامعه، سن ازدواج بالا رفته است.

وی افزود: در گذشته بعلت روابط  محدود ، جوانها در سنین پایین ازدواج می کردند اما امروزه بسیاری از آنها گویا دیگر نیازی به ازدواج نمی بینند و شاید یکی از مهمترین دلایل ازدواج جوانها نیز حذف شده است.

 

                                                                  یک دانشجو:

ازدواج های دانشجویی مشکلات بسیاری را بدنبال دارند

سپیده نیک بین دانشجوی رشته معماری نیز اظهار کرد: ازدواج هم خوب است هم بد، بد چون دست و پای آدم را می بندد و به انسان مسؤلیت می دهد و از طرفی خوب است؛چرا که انسان تکامل پیدا می کند و روحش متعالی می شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مواردی که باعث شده ازدواج را خوب بدانم  حس زیبای مادر شدن است.

نیک بین با بیان اینکه ازدواج های دانشجویی مشکلات بسیاری را بدنبال دارند افزود: این مشکلات در مواردی که دو نفر هم رشته نیز باشند بیشتر تشدید می شود.

این دانشجوی رشته معماری اظهار داشت: باید طرز فکر ها متفاوت باشد تا افراد از هم و از تفاوت یکدیگر بیاموزند و در اصل مکمل یکدیگر باشند.

وی افزود: نداشتن پایان خدمت ،نداشتن شغل و توان مالی پسران دانشجو از دیگر دلایل مخالف بودن من با ازدواج دانشجویی می باشد.

نیک بین ادامه داد: برای اینکه خانواده از تحکیم و ثبات برخوردار باشند زن وظیفه اصلی را بر عهده دارد و باید تمام نیاز های روحی و روانی خود و همسرش را برطرف کند.

یک دانشجوی سمنانی:

ازدواج سنتی را بیشتر می پسندم و با ازدواج دانشجویی مخالفم

لیلا حسینی متاُهل  ودانشجوی رشته منابع طبیعی با بیان اینکه ازدواج حقیقتا باعث کامل شدن انسان می شود افزود: حس اینکه یکی هست که می خواهی همیشه کنارت باشد خیلی شیرین است و این مهم در سایه ازدواج اتفاق می افتد.

حسینی ادامه داد: من کاملاً سنتی ازدواج کردم هر چند آن اوایل با ازدواج سنتی کاملا ًمخالف بودم اما الان که ازدواج کردم حس می کنم این مدل ازدواج بهتر و ماندگاری بیشتری دارد.

وی اظهار داشت: با ازدواج دانشجویی موافق نیستم چون افراد بر اساس احساس و ظاهر یکدیگر تصمیم می گیرند در حالیکه فرهنگ و ویژگی های روحی و روانی در زندگی بسیار مهم است.

حسینی بی مسئولیت پسران ،توقعات بالای دختران ،کسب تحصیلات بالا و اشتغال ،مهریه بالا ،سختگیری والدین و.. را از عوامل سن بالای ازدواج در نسل امروز برشمرد و افزود: سن مناسب ازدواج برای دختر بین 22 تا 27 و برای پسران 27 سال می باشد

                                         کارشناس ارشد جامعه شناسی و مشاور خانواده :

دختران جوان ما مهر را بر مهریه ارجحیت دهند

زوجین باید قبل از ازدواج مهارتهای زندگی را آموزش ببینند

اگر خانواده به درستی وظایف خود را انجام دهد دیگر نهاد های اجتماعی مشکلات کمتری خواهند داشت

علیرضا ایزد پور کارشناس ارشد جامعه شناسی و مشاور خانواده در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه سمنان، گفت: تشکیل خانواده و ازدواج امری مقدس و قابل توجه است و می توان از خانواده به عنوان یک نهاد اجتماعی اساسی و تاُثیر گذار نام برد.

این کارشناس و مشاور خانواده ، کشش بین دو جنس را امری کاملاُ طبیعی والبته زیبا و باشکوه دانست وتصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که ما انسان هستیم و باید این میل طبیعی را در قالب فرهنگ هدایت کنیم و برای کاستن از آسیب ها و خطراتی که در پس این عواطف زیبا نهفته است لازم است دو طرف در یک رابطه عاشقانه از یکدیگر شناخت کافی پیدا کنند.

وی اظهار داشت :اکثرجامعه شناسان و متخصصین حوزه علوم تربیتی بر این اعتقاد هستند اگر خانواده به درستی وظایف خود را انجام دهد دیگر نهاد های اجتماعی مشکلات کمتری خواهند داشت.

ازدواج دانشجویی راهکاری برای جلوگیری از افزایش سن ازدواج

چه بخواهیم وچه نخواهیم ما وارث سه فرهنگ ایرانی ،اسلامی و اروپایی هستیم

ایزد پور دو جامعه دیروز و امروز را با هم مقایسه کرد و گفت:  در جامعه دیروز بحث ازدواج ساده بود اما ازدواج در دنیای امروز که قرن انفجار اطلاعات است حیطه وسیعی یافته و به قول "مک لوهان" جهان به صورت دهکده ای است و افراد می توانند در این دهکده جهانی انتخاب وسیعی داشته با شند.

وی ازدواج دانشجویی را راهکاری در جهت جلوگیری از افزایش سن ازدواج دانست و گفت: از آنجا که امروزه تعداد زیادی از افراد جامعه در دانشگاهها ادامه تحصیل می دهند برای اینکه بحث بالا رفتن سن ازدواج در جامعه نمود پیدا نکند و افراد همزمان با ادامه تحصیل تشکیل خانواده دهند .بحث ازدواج دانشجویی پیش آمده است.

این کارشناس و مشاورخانواده با اشاره به اینکه ازدواج دانشجویی در یک منظر کلی پدیده خوبی است تصریح کرد:ازدواج چه دانشجویی و چه غیر دانشجویی زمانی قرین موفقیت است که ابزار و امکانات اولیه آن فراهم باشد.

وی بلوغ جسمی، روانی ،اجتماعی ،معنوی و فکری را از ابزارهای اولیه ازدواج دانست و گفت: ازدواج دانشجویی علاوه بر موارد عمومی فوق حتماً باید با نظارت و هماهنگی خانواده ها صورت گیرد.

ایزد پور اظهار داشت: زمانی ازدواج موفق است که زوجین قبل ،هنگام و بعد از ازدواج مهارتهای زندگی نظیر چگونگی تعامل و ارتباط و گفتگو بین زن و شوهر،چگونگی برخورد و تربیت و پرورش فرزندان و... را آموزش ببینند.

وی در پاسخ به این پرسش که ملزومات یک زندگی مشترک بی دغدغه چیست اذعان داشت: ما اصلا زندگی بدون دغدغه نداریم،زندگی یعنی مسائل و مشکلاتی که در بستر آن اتفاق می افتد که اگر این دغدغه ها و مسائل نباشد اصطلاحاً زندگی کسل کننده می شود اما نکته قابل توجه این است که افراد باید توانمند شوند و با این مسائل و مشکلات با دید واقع بینانه برخورد کنند.

این کارشناس و مشاور خانواده با اشاره به آموزش مهارت های زندگی به زوجین برای تحکیم و ثبات ازدواج و بنیان خانواده اظهار داشت :ما چه بخواهیم وچه نخواهیم وارث سه فرهنگ ایرانی ،اسلامی و اروپایی هستیم وخانواده های ما اگر بر فرهنگ اسلامی وایرانی تکیه کنند خانواده ها از تحکیم و ثبات بیشتری برخوردارند.

 ایزد پور به بالا رفتن سن ازدواج در جامعه اشاره کرد و افزود: عواملی نظیر پیچیدگی جامعه امروز و وسیع شدن دایره همسر گزینی ،کسب تحصیل،اشتغال،تورم و مسائل اقتصادی و...در این امر نقش دارند.

وی با اشاره به سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه (س)تاُکید کرد :دختران جوان ما باید مهر را به مهریه ترجیح دهند و مهریه را در حدی تعیین کنند که در حد توان فرد مقابل باشد.

ایزد پور ادامه داد:ما معتقدیم که آداب و رسوم ازدواج باید مراحل آن انجام شود اما در حد توان و بدون تشریفات زیرا این عوامل هیچ گاه باعث تداوم زندگی مشترک نمی شود.

این کارشناس و مشاوره خانواده با اشاره به افزایش آمار طلاق در جامعه خاطر نشان ساخت:  برای کاهش آمار طلاق لازم است جوانهای ما با دید احساسی تصمیم به ازدواج نگیرند و با اولین آشنایی به یکدیگر قول ازدواج ندهند .

وی نظارت خانواده ،تناسب فرهنگی،سیاسی ،اخلاقی و تحصیلی و...را از معیارهای انتخاب همسر دانست و تصریح کرد: جوانان اگر این تناسبات را در طرف مقابل خود دیدند اقدام به ازدواج نمایند تا شاهد کاهش طلاق در جامعه باشیم.

آذر پژمان خبر نگار ایسنا منطقه سمنان


انتهای پیام