دنیای امروز و جامعه پذیری افراد با تآکید بر نقش خانواده در این مهم

 

با درک زمان  در کنار فرزندانمان  قرار گیریم !

 

در هزاره  سوم  میلادی  در دنیای  امروز دنیای  قرن انفجار اطلاعات  که  در  هر ثانیه بیش از  ده  میلیون داده  اطلاعاتی  بر سر  افراد  فرود  می آید   و گستره گیتی  را زیر  بار انفجار  خود  خم  می کند ، قرن  ماهواره  و اینترنت  که  با گسترش  وسیع  خود  جهان  را زیر  پوشش  اطلاعاتی  گرفته اند .  در همین دنیای  امروز  در حال  حاضر  با آنتن  ها  مخصوص  و بسیار  ظریف  بیش از  ده هزار   کانال  تلویزیونی  24 ساعته  برنامه  پخش  می کند  وقریب به 50  کانال  به زبان  فارسی  برنامه  دارد .

 

 ما در  دنیای اینترنت  رندگی  می کنیم   دهکده  کوچکی  که به گفته  مک لوهان جامعه شناس معروف، دهکده  جهانی  نامگذاری  شده  و امروز   در این  دهکده   جهانی  با همان   دستگاه   کوچک   می توان   به سراسر  دنیا   با هرکس که بخواهیم   ارتباط  برقرار کنیم   .  ما  در جهانی  زندگی  می کنیم  که  می توان  در شبانه روز  دوبار شاهد  طلوع   و دوبار شاهد  غروب  خورشید  باشیم  یعنی  بعد فاصله  معنا ندارد  و ...  در این دنیای امروز  دیگر  فقط  خانواده  و مادر در تربیت  فرزند نقش  ندارند بلکه  همه  نهادها  اعم  از آموزش  و پرورش  ، مجامع  عمومی  ، نهادهای  اجتماعی  و سیاسی  و فرهنگی   و ارتباطات  و ...  باید  با هم   در ارتباط  تنگاتنگ  و گسترده   کار کنند   تا  فرزندان  به درستی  تربیت  شوند .

 

ما در این  جامعه  والدین   را به  سه دسته  تقسیم  می کنیم  ،  یک  گروه   از والدین   اصطلاحاً  والدین  گذشته  گرا  هستند  .  والدین  مستبد  و پدر  سالار  که  چنین  والدینی  همیشه  حسرت   گذشته  را می خورند  و جوانان  را سرزنش  می کنند  و نمی خواهند  بپذیرند  که  جامعه   امروز   با  دنیای دیروز فرق کرده است در دنیای امروز لازم است والدین اطلاعا ت و آ گا هی خود را افزایش دهند وفرزندان خود را  مطا بق زمان ومکان پرورش دهند ..........................................

 

ما باید  خانواده ها  و مادران   را به  این  سمت  سوق دهیم  که  از مکانها و کانالهای مختلف  اطلاعات  و آگاهی  شان  را افزایش  دهند  .  امروز  اطلاعات  جوانان  و نو جوانان   ما زیاد  است  اگر  والدین  بخواهند  آنها را درک  کنند واز عهده  تربیت  و پرورش  آنها  برآیند   باید  اطلاعات  خود  را بالا  ببرند . این  اطلاعات  را  از خواندن کتابها  و زوزنامه ها    و دیدن  فیلم های آموزشی   و استفاده  از مکانهای  آموزشی  مثل  کلاسهای   آموزش خانواده  - باید  کسب  کرد    و افرادی  هم  که  در این  زمینه ها  کار می کنند باید   اطلاعات  مورد  نیاز   روز  خانواده ها  را در  اختیارشان  قرار دهند  تا بتوانیم   امید وار باشیم  که  والدین  نیز  می توانند پا به پای  فرزندان  به پیش  بروند .

 

با این کار خیلی  از  مسائل  ما حل  یا تعدیل  می شوند  زیرا  آسیبهای  اجتماعی   همیشه  وجود  دارند  و ما باید کاری  کنیم  که  آنها را به حداقل   برسانیم .

ما وارث  سه  فرهنگ هستیم :1- فرهنگ  ایرانی   2- فرهنگ  اسلامی   3-  فرهنگ  اروپایی .

 

این  سه فرهنگ  در هم  آمیخته  شده  است  و نمی  توان  آن  را انکار  کرد .  به طور  مثال   وسایل  اتاق   اعم  از میز  و صندلی   و تلفن  و... و حتی  لباسها متعلق به فرهنگ  ما نیست   و خیلی  از موارد  دیگر  که  در طی  روز  و در زندگی  با آن  مواجه  هستیم  .  این یک  بده و بستان   فرهنگی  است   هیچ فرهنگی  نمی تواند   ادعا کند  که مستقل  عمل  می کند   ما باید  نکات  مثبت   فرهنگها  را بگیریم  و  یک  ارتباط  سالم  فرهنگی  داشته باشیم  . بنابراین  ما وارث  این  سه فرهنگ  هستیم  و آن  جامعه ای موفق  است  که  فرزندان  خود  را با توجه  به ارزشها  و  هنجارهای  مورد  قبول  ،  که  در جامعه  ما  فرهنگ  اسلامی  و ایرانی  است  و به راحتی  همدیگر  را پذیرفته  اند  پرورش  دهند .

 

چون نقش  مهم  در پروزش  کودک   یه عهده  زنان  جامعه ماست  باید  آنها را  آگاه  سازیم  و اطلاعات  دقیق  و خوبی  را   در اختیار  آنها  قرار دهیم  وحتی   می توان ادعا کرد  که کلید  حل این مشکل   و معما   به دست  آنهاست .

امام  «ره» می گوید  : « از دامان  زن مرد  به معراج  می رود  » این جمله  نشانگر  جایگاه  رفیع  زنان  ماست  واقعیتی  که اگر  به زنان  ما بها  داده شود  و از آموزش  کافی  برخوردار  شوند  می توانند   در تربیت  فرزندان  وجامعه  موفق  باشتد .

در سالم  ماندن  جامعه  ، مطمئناً  نقش  اصلی و کلیدی  به دست  زنان  و دختران  ماست  . البته  این بحث  دو طرفه است .  مطمئناً  مردان  نیز  در  سالم  سازی  جامعه  نقش  مهمی  ایفا  می کنند  .

 

زنان  هم در خانواده  نقش کلیدی  دارند و هم  در جامعه تقش بزرگی  دارند  و از حساسیت  بیشتری  نیز برخوردارند و به لطف خدا   در  جامعه  ما در مقایسه  با جوامع  اروپایی  خانواده  و نقش  زن  ، نقش محوری  دارد  و به خاطر  اینکه  زنان  ما  الگوهایی مثل  حضرت فاطمه زهرا (س) دارند  مطمئناً   در حضور  جامعه  نیز  یک سری  حریم ها 

/ 3 نظر / 138 بازدید
مرضیه غفوری

سلام استاد لطفا" از وبلاگ من دیدن فرمایید . باتشکر

مرضیه غفوری

سلام استاد لطفا" از وبلاگ من دیدن فرمایید . باتشکر

سرکار خانم غفوری با سلام وبلاگ شما را دیدم از اینکه مارا لینک دادید سپاسگزارم توفیق رفیق راهتان باد