پرچم ایران

پرچم ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پرش به: ناوبری, جستجو


پرچم ایران

 

نام

پرچم سه رنگ

استفاده

پرچم ملی وملی

تناسب

۴:۷

پذیرفته‌شده

۱۹اردیبهشت ۱۳۵۹[۱]
(01980-07-29
۲۹ژوئیه ۱۹۸۰)

طرح

از دورهناصرالدینشاه قاجار دارای سه رنگ شامل رنگ‌های سبز، سفید، و سرخ است

طراح

حمیدندیمی[۱]

گونه دیگر از پرچم ایران

نام

پرچم موقت

استفاده

پرچم ملی وملی

تناسب

۴:۷

پذیرفته‌شده

01979-02-04۴فوریه ۱۹۷۹

پرچم کنونی ایران

پرچم‌های ایران در انتهای خیابان نواب صفوی تهران

پرچم ایران از دوره ناصرالدین شاه قاجار دارای سه رنگ شامل رنگ‌های سبز، سفید و سرخ است. نشان کنونی در پرچم ایران، نشان جمهوری اسلامی نام دارد که شرح و تفسیر رسمی آن در اصل ۱۸ قانون اساسی آمده‌است. اما به‌طور خلاصه این نشان بیان‌گر واژهٔ عربی «الله» و شعار اسلامی عربی «لا اله الا الله» است که روی رنگ سفید پرچم قرار گرفته‌است. همچنین ۲۲ «الله‌اکبر» به رنگ سفید و به نشانه پیروزی انقلاب در روز ۲۲ بهمن در حاشیه پایین رنگ سبز و حاشیه بالای رنگ سرخ نوشته شده‌است.

پرچم دوران هخامنشی به احتمال زیاد عقابی با بال‌های گشوده با قرص خورشیدی در پشت سر عقاب بوده‌است و در زمان اشکانیان پرچمی استفاده می‌شد که به خورشید مزین بوده‌است. منبع عمده ما از نشانه‌های اشراف دوره ساسانی و درفش‌های روزگار ساسانی، کتاب شاهنامه و منابع اسلامی می‌باشد. همچنین تعداد هیجده مُهر مربوط به دوره ساسانی که در اطراف دریاچه خوارزم پیدا شده‌است و سنگ‌نبشته‌های ساسانی و پاره‌ای اشارات موجود در منابع رومی آگاهی‌هایی در این زمینه به ما می‌دهند. در سده‌های آغازین پس از اسلام رنگ سیاه رنگ خلفای عباسی و پیروان و طرفداران آنها بوده و رنگهای سبز و سفید نیز رنگ مورد علاقه در پرچم‌های مخالفان عباسیان مانند علویان، فاطمیان مصر و شورشیان ایرانی بوده‌است. از حدود قرن ۹ هجری (پانزده میلادی) نشان شیر و خورشید نشان محبوبی در پرچم‌های ایران بوده‌است. این نشان در دوره‌های مختلف و نزد سلسله‌های شاهی مختلف به صورتهای متفاوتی تعبیر شده‌است. این نشان در ابتدا تنها نماد ستاره‌بینی بود نه نشانه پادشاهی، ولی بعدها تعبیری اسلامی-شیعی پیدا نمود.

تعبیرهای ملی‌گرایانه و سلطنتی از این نشان بعدها در دوران‌های قاجار و پهلوی به این نشان داده ‌شد. در زمان فتحعلی شاه قاجار شمشیری به دست شیر داده می‌شود و استفاده از این نشان تا انقلاب ۱۳۵۷ ادامه پیدا می‌کند. نشان شیر و خورشید بعد از انقلاب ۱۳۵۷ با نشان جمهوری اسلامی جایگزین می‌گردد.

/ 1 نظر / 68 بازدید
مهدی مرادی حقیقی

با سلام و احترام خدمت شما استاد ودوست گرامی ضمن تشکر وقدردانی از شما بزرگوار عزیز و اینکه در طول یک ترم بنده حقیر و دیگر دوستان بزرگوارم را تحمل کردید. از نوع تدریس شما بسیار سپاسگذارم چون شیوه جدید و جالبی بود که خود همکلاسی ها مطالبی را سر کلاس بیان میکردند و شما هم در ادامه ان را کامل مینمودید. کمال تشکر و احترام را برای شما دارم و ارزو میکنم که در ترم های بعدی هم در خدمت شما باشیم انشالله.